Dominantnou časťou sprchovacích kútov je sklo. Aby však nebolo len funkčnou ale i estetickou záležitosťou, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Základom je stierka, ktorou zotriete kvapky vody hneď po sprchovaní. Môžete ju samozrejme zotrieť aj švédskou utierkou, aby bol váš výsledok dokonalý. Ak sa tento postup stane vaším rituálom, vylúčite možnosť usádzania vodného kameňa.
Rýchle čistenie
Odporúčame krátke čistenie po každom sprchovaní. Jednoducho osprchovať sprchovací kút čistou vodou a zostávajúce kvapky utrieť stierkou. Tak zostane tabuľa skla stále pekne čistá.
Dôkladné čistenie
Sprchovacie kúty by sa mali dôkladne čistiť v pravidelných intervaloch, pričom platí: čím tvrdšia voda, o to častejšie sa musí uskutočniť čistenie. Existujú rôzne špeciálne čističe odstraňujúce usadeniny vodného kameňa bez toho, aby napadli materiál. Potom jednoducho osprchovať čistou vodou a zostávajúce kvapky utrieť stierkou.
Čistenie chrómových povrchov
Chrómované povrchy sa dajú čistiť vodou, mydlovým lúhom a jemnou handričkou, alebo prostriedkami určenými na chrómované povrchy. Jednoducho naniesť, osprchovať a následne s koženou handričkou do sucha utrieť. Zásadne by ste nemali používať žiadne čističe s obsahom alkoholu, chlóru alebo kyseliny alebo škriabajúce čističe, pretože môžu zasiahnuť povrch a rýchlo viesť k škrabancom a škvrnám.
Ak plánujete renováciu domu, bytu alebo staviate, pravdepodobne ste už začali zháňať informácie, typy a triky týkajúce sa nových trendov zo sveta skla. Keď ste ešte pred výberom dodávateľa, uistite sa, že poznáte základné pravidlo:
NIKDY NEPOROVNÁVAJTE IBA VÝSLEDNÚ SUMU NA CENOVÝCH PONUKÁCH!
rečo? Ak vás zaujíma iba konečná cena daného výrobku, s najväčšou pravdepodobnosťou zvolíte to najlacnejšie. Ale to ani zďaleka neznamená, že ste sa vybrali na najlepšiu cestu…
Kto chce zodpovedne vytvoriť ideálne miesto na bývanie, neplánuje na rok alebo dva, ale minimálne na desiatky rokov. Môžete zvoliť lacnejšie alternatívy, ale vo väčšine prípadov ide buď o menej kvalitný materiál alebo zastaralú technológiu. V konečnom dôsledku takéto riešenia môžu vyjsť ozaj draho. Nekonečné prerábky, opravy, servis môžu znepríjemniť nielen Váš, ale aj život Vašej rodiny.
Naša firma má dlhoročné skúsenosti s navrhovaním, výrobou a montážou sklenených prvkov….
Spotreba vody v domácnostiach tvorí priemerne 10% z celkovej svetovej spotreby vody. Na osobu je to denne asi 100 litrov. Existuje pár drobných, zato o to účinnejších rád, ako znížiť spotrebu vody u Vás doma. Niekedy stačí zmeniť zaužívané zvyky.
Zníženie spotreby vody je taktiež dôležité z environmentálneho hľadiska. Čistá pitná voda vôbec nie je takou samozrejmosťou ako sa nám zdá. A priznajme sa, kto by nebol rád ak by sa účet za spotrebovanú vodu znížil o nemalú sumu, ktorú by vedel použiť na vhodnejší účel?
Kúpanie vs. sprchovanie
Najviac vody sa spotrebúva pri hygiene, preto sa tu dá ušetriť najviac. Pritom nejde o to, aby sme sa umývali menej často, ale o dennú spotrebu 150-180 litrov, ktorých môžeme spotrebovať rozumnejšie. Výrazné zníženie spotreby prináša ak namiesto kúpeľa si doprajeme sprchu. Pričom neklesá iba spotreba vody ale s tým spojená spotreba plynu alebo elektriny na ohrev vody.
Kúpanie sa zosumarizovane znamená trikrát toľko spotrebovanej energie ako sprchovanie sa.
K 3-minútovému sprchovaniu sa je potrebných 30-50 litrov vody a 1-1,7 kWh elektrickej energie, pričom ku kúpeľu 150-180 litrov vody a 6 kWh elektrickej energie. Aj v prípade, ak sa sprchujeme 5-10 minút, jednoznačne ušetríme.
Ďalšie výhody sprchovania sa:
• sprchovanie sa je o omnoho rýchlejšie a zaberie menej času ako zdĺhavé napúšťanie vane
• prúdom vody zo sprchy sa dobre prekrvuje pokožka, zbavuje sa odumretých buniek a obnovuje sa prirodzená obranyschopnosť
• zmyté nečistoty odtekajú okamžite do odtoku
• môžete sa otužovať striedaním teplej a studenej vody a tím si zlepšovať kondíciu vášho organizmu
• jednoduchý prístup do sprchy spríjemní čas strávený v kúpeľni aj pre tých, ktorý majú ťažkosti s nastupovaním a vystupovaním z vane
1. Dimenzovanie, projektovanie
Sprchové kúty individuálnych rozmerov prispôsobujeme vždy rozmerom našej kúpeľne. Ak je miestnosť menšia, nenástojme na otvoroch veľkých rozmerov. V takom prípade zvážme použitie delených dverí, posuvných či rolovacích.
Pri výbere výšky skiel zohľadnime aj skutočnosť, že pri sprchovaní vzniká para, ktorá uniká smerom nahor. V prípade výberu skiel až po strop treba zabezpečiť vetranie.
Už pri plánovaní je vhodné vyžiadať radu skúseného projektanta, čím usporíme množstvo času a predídeme mnohým nepríjemnostiam a zbytočným výdavkom.
2. Odvodňovacia technika
Už pri obklade treba zohľadniť umiestnenie odvodňovacej techniky sprchového kúta, vytvorenie správneho spádu podlahy a, v závislosti od rozmerov sprchového kúta, aj výber vhodnej odtokovej súpravy.
Treba dbať na to, aby spád podlahy nesmeroval k dverám, inak by nazhromaždené množstvo vody mohlo presiaknuť aj napriek použitiu tej najperfektnejšej izolácie. Ak je aj napriek tomu zvolený spád podlahy smerom k dverám, v takom prípade musí byť odpadový žľab umiestnený ku skleneným dverám. Praktické je umiestnenie sprchovej hlavice v smere prúdenia vody na sklo, zníži sa tým množstvo vody dopadajúceho na otvory.
3. Typ a hrúbka skla
Sprchové kúty s 8 mm kaleným bezpečnostným sklom poskytujú zákazníkom absolútnu bezpečnosť. Sprchové kúty vyrobené z tenších (4 – 6 mm) lacnejších skiel, zakúpené v „Hobbymarketoch“, majú tenšiu vrstvu a menšiu pevnosť, tým pádom neposkytujú ani dostatočnú bezpečnosť v porovnaní s individuálne vyhotovenými sprchovým kútmi.
Pri výbere farby skla treba dbať na to, že čím je sklo tmavšie, tým vyvoláva pocit menšieho priestoru. Odporúčame radšej ľahšie, priesvitnejšie sklá.
Realizovateľné je aj zmiešané použitie číreho a matného bezpečnostného skla v jednom sprchovom kúte, vyzdvihnúc tak dizajn vašej kúpeľne, a napriek tomu uchovajúc jemný tvar sprchového kúta.
4. Kovania
Aby „konštrukcia príslušenstva“ sprchových kútov príliš nevynikla na skle, zlaďme ich so sanitárnymi doplnkami kúpeľne.
Namiesto profilov umiestnených na stenu pri fixných sklách sa snažme o použitie tzv. konštrukcií bodových ukotvení, keďže je pri nich potrebné len zabezpečenie tesnenia medzi stenou a bezpečnostným sklom, kým pri profiloch je potrebné sklo aj izolovať.
Pri otváracích dverách vždy dbajme na ich hmotnosť. Ak sa prevýši nosnosť sprchových pántov, budú dvere vydávať klepotajúci zvuk a ťažšie sa otvárať.
Pri individuálnych sprchových kútoch dbajte na ich správne upevnenie, t.j. pri fixných sklách používajme tzv. pripevnenia, ktoré zabezpečia fixáciu voľných častí v rohoch sprchových kabín.
Vopred sa informujte o trvanlivosti kovaní použitých v sprchových kútoch.
5. Tesnenie, tesniace profily
K najdôležitejším zložkám bezchybne vyrobených sprchových kútov patria vhodné tesniace profily. Treba sa vždy snažiť dosiahnuť maximálne tesnenie, ale treba si uvedomiť aj skutočnosť, že pri otvoroch môže nastať minimálny únik vody.
Miesta spojenia skla so stenou je potrebné fixovať silikónom, čo zaistí popri vodeodolnosti aj fixovanie skla pozdĺž celého okraja.
Pri otváracích sklenených sprchových dverách sa zvyčajne na ich hrany natiahnu tzv. tesniace profily rôznych rozmerov a tvarov, ktorých úlohou je tesnenie škár medzi sklami.
Pri dotyku dvoch otváracích sprchových dvier, resp. sprchových dvier a skla, je potrebné použiť magnetové tesniace profily, v ktorých dva magnety v uzavretom stave fixujú a tesnia sklenené dvere. Profily na spodnom okraji sklenených dverí sú sformované tak, že je na nich umiestnená odtoková časť, ktorá pri sprchovaní sa odvádza natečenú vodu naspäť do sprchovacej kabíny, zabraňujúc tým spätnému odtoku vody pod dvere.
6. Zabudovanie sprchových kabín
Zabudovanie sprchovej kabíny nechajte na odborníka, nešetrite na montážnej cene. Jedna z vlastností kaleného bezpečnostného skla je, že pri náraze na kameň alebo na iný tvrdší predmet sa sklo roztriešti, a objednanie nového bezpečnostného skla je finančne náročnejšie ako odborná montáž. Montáž odborníkom sa uskutočňuje vo vopred dohodnutom termíne, a trvá niekoľko hodín, v závislosti od rozmeru kabíny. Po dokončení montáže sprchovej kabíny je potrebné zabrániť styku čerstvého tesnenia skiel s vodou počas 24 hodín.